Endokrynolodzy - Jak przebiega wizyta u endokrynologa ?

MEDserwis.pl > Endokrynolodzy >Jak przebiega wizyta u endokrynologa ?

Jak przebiega wizyta u endokrynologa ?

Wizyta u lekarzy endokrynologów wygląda podobnie jak wizyta u wielu lekarzy innych specjalności. Lekarz przede wszystkim przeprowadza wywiad z pacjentem. Można więc opowiedzieć mu o wszystkich objawach i dolegliwościach, które wzbudzają nasz niepokój i powodują złe samopoczucie. Na wizytę warto zabrać dotychczas wykonane badania u lekarza rodzinnego. W trakcie wizyty lekarz próbuje ocenić stan pacjenta oraz zdiagnozować jego dolegliwości. Może w tym celu zlecić dodatkowe badania. Poza morfologią krwi są to między innymi: oznaczenie poziomu stężenia tyreotropiny (TSH), badanie fT3 i fT4, USG tarczycy czy badanie poziomu witaminy D3 w organizmie, który jest związany z nadczynnością przytarczyc. W przypadku chorób kobiecych zlecane są również badania poziomu hormonów płciowych.

Wizyta u endokrynologa wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Jeśli więc podejrzewamy u siebie jakiekolwiek zmiany hormonalne, warto wybrać się do przychodni rodzinnej jak najszybciej. Endokrynolodzy są tą specjalizacją lekarską, która jest mocno oblegana, a jednocześnie jest na nią ogromne zapotrzebowanie. Kolejki do endokrynologów w poszczególnych ośrodkach zdrowia czy specjalistycznych przychodnia są dosyć długie. Na wizytę zwykle trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy. Nie brakuje też przychodni, w których na wizytę trzeba poczekać rok lub dwa. Są jednak sytuacje, gdy tak długie oczekiwanie może jedynie pogłębić dolegliwości i rozwój choroby. Jeśli podejrzewamy, że nasze problemy są ściśle związane z hormonami, warto zainwestować w leczenie prywatne. Im szybciej trafimy do lekarza specjalisty, tym leczenie będzie krótsze, a szanse na pełny powrót do zdrowia dużo większe.

O co pytają nas endokrynolodzy?

W czasie wizyty endokrynolog może nas pytać o wiele kwestii, niekoniecznie związanych bezpośrednio z naszymi objawami. Specjalista doskonale zna bowiem objawy dotyczące niewłaściwego funkcjonowania różnych hormonów i jest w stanie na podstawie kilku objawów wstępnie ocenić, gdzie może być ukryty problem. Jeśli przykładowo opowiemy o nadmiernym chudnięciu czy wypadaniu włosów, na pewno zostaniemy zapytani o to, jak wygląda nasza dieta. W przypadku nadmiernego zmęczenia i senności zostaniemy zapytani o nasz tryb życia, codzienną aktywność, a także o dietę. Nawet, jeśli jakieś pytanie może nam się wydać zupełnie pozbawione sensu lub dosyć krępujące, warto na każde z nich odpowiadać wyczerpująco i zgodnie z prawdą.
Wywiad z pacjentem jest jednym z najważniejszych elementów stawiania właściwej diagnozy. Im więcej opowiemy o objawach i dolegliwościach, tym szybciej możemy liczyć na postawienie właściwej diagnozy i włączenie odpowiedniego leczenia. Przemilczanie pewnych objawów nie jest dobrym pomysłem, gdyż uniemożliwienie lekarzowi postawienia trafnej diagnozy nie pozwoli na zastosowanie właściwej terapii.

Czy endokrynolodzy stosują również leczenie zabiegowe, czy tylko farmakologiczne?

Leczenie u lekarza endokrynologa odbywa się głównie poprzez postawienie prawidłowej diagnozy i włączenie leczenia farmakologicznego. Lekarz przepisuje leki mające łagodzić poszczególne objawy, a także dobiera odpowiednią dawkę leków hormonalnych, które mają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządów dokrewnych. Leczenie u endokrynologa może być długotrwałe. Nie zawsze bowiem udaje się od razu dobrać prawidłowo dawkę leków, która będzie odpowiednia dla danego pacjenta. Przykładowo w przypadku chorób tarczycy samo ustalenie prawidłowej dawki może trwać nawet wiele miesięcy. Jednorazowa wizyta u endokrynologa z pewnością będzie więc niewystarczająca.

Leczenie dolegliwości związanych z chorobami gruczołów dokrewnych często może być związane także z zabiegami operacyjnymi, jak chociażby usunięcie tarczycy. Takie zabiegi przeprowadzane są jednak przez lekarzy chirurgów przy ścisłej współpracy z endokrynologami. Sami endokrynolodzy nie przeprowadzają zabiegów, o ile mają tylko jedną specjalizację i nie są chirurgami.

Leczenie zabiegowe w chorobach gruczołów wydzielania wewnętrznego najczęściej jest konieczne w trudnych przypadkach lub w mocno zaawansowanym stadium choroby. O wskazaniu do zabiegu zawsze jednak musi zadecydować endokrynolog. To on na podstawie wyników badań i stanu pacjenta jest w stanie ocenić, czy samo leczenie farmakologiczne będzie wystarczające, czy jednak konieczne będzie przeprowadzenie leczenia zabiegowego.
Pacjenci po zabiegach tak czy inaczej trafiają znowu pod opiekę lekarzy endokrynologów. Bez względu na to, czy leczenie było farmakologiczne, czy zabiegowe, warto pamiętać o regularnych kontrolach u endokrynologa. Osoby, które mają problemy z hormonami już zawsze muszą pilnować swojego zdrowia i reagować na wszystkie nieprawidłowości, jakie pojawiają się w funkcjonowaniu ich organizmu.

Endokrynolodzy

 

Aktualności

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl